Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Gminna Biblioteka Publiczna w Osinie

O bibliotece

GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
w OSINIE

 

TROCHĘ HISTORII

     Historia bibliotek to historia książek – ich gromadzenia i udostępniania czytelnikom.

Działalność  Gminnej Biblioteki Publicznej w Osinie zaczyna się w momencie zakupienia pierwszych 8 książek i zainwentaryzowaniu ich w księdze inwentarzowej. Do dziś biblioteka jest w posiadaniu książki z numerem 1,która była wpisana do inwentarza w roku 1956. Księgozbiór zakupiony był dla Gromadzkiej Biblioteki Publicznej w Redle – miejscowość, która według wcześniejszego podziału administracyjnego kraju była w obrębie gromady Długołęka. Jednakże książki  były udostępniane wcześniej bowiem w Osinie istniał punkt biblioteczny wypożyczający książki z Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowogardzie.

  Jako samodzielna jednostka biblioteka w Osinie została uruchomiona w maju 1958 roku. Pierwszą bibliotekarką była pani Aleksandra Dłużak a księgozbiór przejęty z Redła liczył 580 woluminów.

   Biblioteka Gromadzka a potem Gminna mieściła się w różnych  miejscach: od mieszkań prywatnych przez tzw.”agronomówke” do obecnego lokum (przeniesiona w październiku 1986 roku) w zaadoptowanych pomieszczeniach piwnicznych  bloku mieszkalnego nr 51 w Osinie o powierzchni 79 m². Powierzchnia biblioteki zwiększyła się dwukrotnie jednak  brak jest naturalnego światła.

      Przez lata funkcjonowania biblioteki pracowały w niej: A. Dłużak,  I.Dobkiewicz, T.Lorent, I.Molka, L.Kozak, Mikiciuk, A.Ilczyszyn, U.Szymczak,B. Popko.

   Od marca 1984 roku biblioteką kieruje Krzysztof Górecki. Obecnie funkcjonuje tu wypożyczalnia ,czytelnia  z 10 miejscami dla czytelników  oraz czytelnia internetowa  z bezpłatnym dostępem do internetu i możliwością korzystania z  komputerów, drukarki, ksero i skanera.

   Do 1989 roku istniała sieć punktów bibliotecznych, które wypożyczały niemal połowę wszystkich udostępnianych książek. Sieć klubów “Ruch” i świetlic wiejskich  sprzyjała rozwojowi czytelnictwa na wsiach a punkty miały odpowiednie  pomieszczenia do prowadzenia działalności.  Fala likwidacji  klubów “Ruch” i świetlic wiejskich po 1989 roku spowodowała ,że i punkty biblioteczne uległy likwidacji. W wyniku utraty punktów biblioteka straciła ponad 200 czytelników. Dziś  punkty  mieszczą się tylko w trzech miejscowościach gminy ( Redostowo, Kościuszki, Krzywice).

   Biblioteka prowadzi działalność kulturalno-oświatową. Odbywają się tu głównie imprezy dla dzieci: konkursy czytelnicze, plastyczne, prezentacje filmów, cykliczne  tzw. “pogwarki” dla osób starszych,  ferie dla dzieci, wystawki tematyczne zbiorów, lekcje biblioteczne itp.

   Biblioteka jest współorganizatorem  imprez o charakterze  kulturalno-rekreacyjnym ( Dzień Dziecka, Dzień Kobiet, Seniora, festyny sportowo rekreacyjne, plenery rzeźbiarsko-malarskie, wyjazdy do  opery i teatrów w okolicznych miastach, Książnicy Pomorskiej itp.), spotkań z pisarzami. Współpracuje z tutejszą szkołą, Stowarzyszeniem SKOs, Radą Sołecką oraz samorządem i osobami prywatnymi.

   Corocznie z usług biblioteki korzysta ponad 400 czytelników, którzy wypożyczają około 10 tysięcy  jednostek bibliotecznych. Na miejscu w czytelni udostępnia się około 3 tysięcy woluminów książek ,czasopism i innych materiałów bibliotecznych. W ciągu roku udzielamy około 1300 różnego typu informacji a zbiory powiększają się o około 450 nowych książek kupowanych z budżetu gminy Osina i Programu Rozwoju Czytelnictwa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego .

                                     Kierownik GBP w Osinie

                                            Krzysztof Górecki

 

 
   

 

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Największy portal o książkach